سنجش تراکم استخوان
نویسنده : مدیر سایت    
دوشنبه 4 دی 1396
    
بازدید: 479
    
زبان : فارسی
    

 

 

سنجش تراکم استخوان یا Bone Mineral Densitometry(BMD) روشی جهت بررسی ضخامت استخوانی است که امروزه عمدتا جهت تشخیص بیماری پوکی استخوان (Osteoporosis) به کار می رود.

برای سنجش تراکم استخوان روش های مختلفی وجود دارد که امروزه رایج ترین آن استفاده از روش دگزا (DEXA) می باشد. در این روش اشعه ایکس جهت تصویربرداری به کار می رود.

پس از تاباندن اشعه ایکس بخشی از آن توسط استخوان جذب شده و بخشی دیگر از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج می شود .میزان هر کدام از این دو اشعه بعد از خروج از بدن توسط یک گیرنده اندازه گیری می شود.هر چه تراکم استخوانی بیشتر باشد (به این معنی که فضاهای خالی ریز داخل استخوان کمتر باشد) مقدار بیشتری از اشعه ایکس جذب استخوان شده و اجازه عبور اشعه کمتری داده می شود و لذا میزان کمتری اشعه به گیرنده می رسد . اشعه دریافتی  توسط گیرنده به یک کامپیوتر منتقل شده و در آنجا به مقیاس میزان تراکم استخوان تبدیل می شود .

 

مرکز تصویربرداری تابش  با دارا بودن دستگاه پیشرفته Norland XR-800 با قابلیت اندازه گیری تراکم استخوان کل بدن و TBS امکان سنجش تراکم استخوان با کیفیتی بالا را مهیا می نماید.

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.